Otwarcie przedszkola i żłobka

6 marca 2013 r. ul. Słowiczej 7 w Zagórzu odbyła się uroczystość otwarcia dodatkowego Oddziału przedszkolnego oraz Żłobka. Powstanie tych placówek możliwe było dzięki środkom Unijnym z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na kwotę 1,3 mln zł. Projekty i pozyskane pieniądze są efektem pracy P. Leszka Faluszczaka oraz Prezesa Stowarzyszenia – J. Krajnika. Uzyskane środki posłużyły na wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt kuchenny, umeblowanie sal zabaw, zakup sprzętu audiowizualnego, niezbędnych pomocy i zabawek, koszty wynagrodzenia oraz bieżące koszty utrzymania obiektu. Dzięki temu rodzice przez kolejne dwa lata pokrywają tylko koszty żywienia dziecka. Otwarcie Żłobka i Przedszkola wymagało adaptacji wnętrza budynku. Dzięki zabiegom Burmistrza P. Ernesta Nowaka pozyskano 300 tys. zł ze środków przeznaczonych przez Wojewodę Podkarpackiego i Radę Gminy Zagórz.
Stowarzyszenie „Nasza przyszłość – Tarnawa” działa przy Parafii Tarnawa Górna już od 5-ciu lat. Skupia w swych szeregach najbardziej aktywnych mieszkańców naszej Parafii. Poprzez swą działalność otacza opieką dzieci i młodzież z terenu południowej części Gminy Zagórz. Prowadzi placówki przedszkolne w Tarnawie Dolnej, Baligrodzie a od dwóch miesięcy w Zagórzu. Organizuje szereg akcji w formie: wycieczek, rajdów, festynów środowiskowych, występów artystycznych, wyjazdów na basen – zdobywając z różnych źródeł środki na te cele. Do tej pory pozyskało ponad 300 tys. zł, w tym ponad 76 tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki na naukę pływania dla dzieci młodzieży z SP i Gimnazjum w Tarnawie Dolnej. Stowarzyszenie współpracuje z Fundacją Bieszczadzką przy wsparciu której zyskało 3-krotnie środki min. na przygotowanie terenu pod 2 place zabaw dla dzieci w Tarnawie Dolnej i Tarnawie Górnej oraz na zakup sprzętu muzycznego i nagłośnienia dla młodzieży uzdolnionej muzycznie. Przy współpracy z Gminą Zagórz i przy zaangażowaniu młodzieży z UKS GIMBAL oznakowano blisko 40 km odcinek Szlaku Papieskiego – łącząc w ten sposób Zagórz z Chryszczatą. Na szlaku tym organizowane są rajdy dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Gminy i Powiatu sanockiego. Pragnieniem Stowarzyszenia jest utworzenie świetlicy socjoterapeutycznej na terenie Parafii Tarnawa.
Oczkiem w głowie Stowarzyszenia jest prowadzona działalność oświatowa w formie dwuoddziałowego Przedszkola Niepublicznego w Tarnawie Dolnej. Do tej pory Przedszkole opuściło ponad 60-ro dzieci, a w chwili obecnej do Przedszkola uczęszcza 65 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Od 2011 r. Stowarzyszenie prowadzi również Przedszkole Niepubliczne w Baligrodzie do którego uczęszcza ponad 20 dzieci. 1 lutego przy ul. Słowiczej 7 w Zagórzu rozpoczął swą działalność Żłobek Niepubliczny „KUBUŚ” a 1 marca w tym samym budynku otworzono Oddział Przedszkolny dla 25 dzieci.
W chwili obecnej Stowarzyszenie zapewnia fachową edukację, wychowanie i całodzienną opiekę dla 135 dzieci, dzięki czemu rodzice maja możliwość podjęcia lub utrzymania pracy. Zatrudnia 34 osoby na umowie o pracę – razem 29 etatów, 1 stażystę oraz 5 osób na umowę zlecenie do prowadzenia zajęć specjalistycznych. Daję to w różnych wymiarach zatrudnienie dla 40 osób.
O tak szerokiej i efektywnej działalności Stowarzyszenia decydują ludzie. Ludzie Ci niejednokrotnie poświęcają swój wolny czas i są zawsze otwarci i gotowi na potrzeby środowiska.

HK