Święto Trzech Króli

Uroczystość Objawienia Pańskiego -Święto Trzech Króli

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako święto Trzech Króli. Uroczystość ta obok Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego jest najstarszym i najbardziej uroczystym świętem obchodzonym w Kościele powszechnym. Kluczem do zrozumienia tego święta jest 2 rozdział Ewangelii św. Mateusza, który mówi o Mędrcach przybywających do Betlejem, aby złożyć hołd Jezusowi.

Uczestnicząc w tym dniu we Mszy św. modliliśmy się w intencji misji i misjonarzy. Po Mszy św. nasi duszpasterze poświęcili złoto, mirrę i kredę, które jak co roku w małych paczuszkach przygotowali członkowie POAK. Dochód z ofiary zostanie dołączony na wsparcie misji. Po Mszy św. mieliśmy okazję kolejny raz oddać cześć Błogosławionemu Janowi Pawłowi II przez ucałowanie Jego Relikwii. Po południu dzieci i młodzież naszej Parafii zaprezentowała Jasełka oraz koncert kolęd i pastorałek.

Poświęconą tego dnia kredą wypisano na drzwiach wejściowych domów katolickich: K+M+B+2011 (sa to trzy pierwsze litery łacińskich słów oznaczających „Chrystus mieszkanie błogosławi” lub – według innego wyjaśnienia - pierwsze litery przypuszczalnych imion Mędrców).

Jako chrześcijanie, podobnie jak mędrcy, którzy powrócili do domu inną drogą, winniśmy po spotkaniu Zbawiciela rozpocząć nowe życie; doświadczywszy Jego miłującej obecności w sposób mądry objawiać ją światu. Jak mędrcy winniśmy składać duchowe dary: złota swej ludzkiej wolności, kadzidła codziennej modlitwy oraz mirry – czyli trudu bycia na co dzień dla Boga. Na tej drodze niech towarzyszy nam wszystkim poszukującym Słowo Boże, porównywane przez Ojców Kościoła do blasku gwiazdy prowadzącej do poznania prawdy.

Opr. HK